Teraz jest 22 lis 2017, o 08:03


Czas w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Czyli jak prawidłowo udzielić zamówienie publiczne. Przygotowanie oraz prowadzenie postępowania.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Gert

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): 4 gru 2012, o 08:59

Czas w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 13:38

Mam takie pytanie. Czy jest jakiś ustawowy termin w którym zamawiający odpowiada na zadane pytania do SIWZ przed otwarciem ofert? Mam taki przypadek, że Zamawiający udzielił odpowiedzi dzień przed otwarciem ofert o godz. 14.15. No i niestety przeoczyłem tą odpowiedz. Czy dopuszczalne jest taka czynność Zamawiającego?
Offline
Avatar użytkownika

`Gregory

  • Posty: 11
  • Dołączył(a): 5 lut 2013, o 12:34

Re: Czac w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 14:10

Powinien jak najszybciej żeby nie wnerwiać wykonawców, lecz terminu w ustawie nie znajdziemy :D
Niestety tak jest, że Wykonawca zobligowany jest pilnować ogłoszenia do samego końca. :cry:
Offline

KrzysNEV

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): 21 gru 2012, o 11:44

Re: Czac w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 14:36

Brzydki ten zamawiający. Ale chyba jakieś tam terminy w ustawie są.
Offline
Avatar użytkownika

`Gregory

  • Posty: 11
  • Dołączył(a): 5 lut 2013, o 12:34

Re: Czac w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 18:38

Powinien niezwłocznie, jednak czasami może może mieć taki ogrom pytań że naprawdę jest ciężko udzielić ich w ekspresowym tempie, jeżeli chodzi o sztywne terminy na odpowiedzi do SIWZ to takich nie ma.
Zgodnie bowiem ze zdaniem drugim art. 38 ust. 1 ustawy, zamawiający jest obowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień, chyba że prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż 6 dni przed terminem otwarcia ofert. Tym samym, zamawiający ma obowiązek niezwłocznego udzielenia odpowiedzi na złożony przez wykonawcę wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ o ile wniosek ten wpłynął w terminie określonym art. 38 ust. 1 ustawy. W przeciwnym przypadku zamawiający może, ale nie musi udzielać niezwłocznej odpowiedzi.
Offline
Avatar użytkownika

DamA

  • Posty: 25
  • Dołączył(a): 14 gru 2012, o 14:28

Re: Czac w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 19:54

Jeśli twoje pytanie do SIWZ wpłynęło w terminie czyli nie później niż w połowie okresu pomiędzy ogłoszeniem postępowania a otwarciem ofert to zamawiający dla postępowań poniżej progów unijnych jest zobowiązany udzielić odpowiedzi nie później niż 2 dni przed upływem terminu na złożenie oferty art. 38 ust. 1 pkt 3).
Tak więc czynność zamawiającego była bezprawna. Są jeszcze inne przepisy pozwalające zamawiającemu zmienić treść siwz jednakże w takim przypadku jak twój ewidentnie powinien zostać wydłużony termin składania ofert.
Offline

Gert

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): 4 gru 2012, o 08:59

Re: Czas w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post8 lut 2013, o 22:39

Czy zmiana z kosztorysu ofertowego na kosztorys szczegółowy jest zmianą o której piszesz DamA i powinna spowodować przesunięcie terminu?
Offline
Avatar użytkownika

Versus

Administrator

  • Posty: 49
  • Dołączył(a): 29 lis 2012, o 21:55

Re: Czas w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post14 lut 2013, o 09:22

Jeżeli zamawiający chciał pierwotnie kosztorys uproszczony, a następnie zdecydował że oczekuje szczegółowego to jest bardzo istotna zmiana. Wielu zamawiających sądzi, że kosztorys uproszczony i szczegółowy różnią się jedynie wydrukiem. Tak oczywiście nie jest.
Jest to zmiana na tyle istotna, że zamawiający powinien przesunąć termin składania ofert i to przesunąć dość znacznie. Jeżeli tego nie zrobił to przysługiwał środek ochrony prawnej.
Offline

Gert

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): 4 gru 2012, o 08:59

Re: Czas w jakim zamawiający musi udzielić odpowiedzi

Post13 wrz 2013, o 19:26

Dzięki

Powrót do Procedury udzielania zamówień publicznych



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron