Teraz jest 27 maja 2018, o 04:37


Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Jak dobrze zabezpieczyć etap realizacji poprzez prawidłowe zapisy w umowie.
 • Autor
 • Wiadomość
Offline

KrzysNEV

 • Posty: 5
 • Dołączył(a): 21 gru 2012, o 11:44

Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post8 lut 2013, o 14:57

Zamawiający w drodze PN zlecił wykonanie obiektu. Rozliczenie ustalono jako kosztorysowe (powykonawcze).

W trakcie realizacji inwestycji wyszły roboty dodatkowe - tzn. wykonano więcej niż zakładały przedmiary. Roboty które doszły nie można zlecić jako zamówienie dodatkowe bo pod tym pojęciem rozumiemy roboty wykraczające poza określenie przedmiotu zamówienia (roboty które nie były ujęte w zestawieniu planowanych prac) a takich nie było.

Jak od strony wydatkowania finansów publicznych ugryźć problem zwiększenia wykonanych robót i zapłaty za nie?

Prace dodatkowo wykonane nie były ujęte w zestawieniu planowanych prac, ale były wycenione bo to ciągle te same roboty (rodzajowo). Ciągle realizujemy ten sam przedmiot zamówienia określony SIWZ.

Nikt nie jest w stanie do metra kwadratowego tynku, czy do kilograma stali przewidzieć ilości robót.

Proszę o opinie jak rozwiązalibyście (lub jak sami rozwiązywaliście ) taki problem.
Czy wg Was faktycznie wystarczy aneks do umowy, czy należałoby to rozwiązać w inny sposób.
Offline
Avatar użytkownika

`Gregory

 • Posty: 11
 • Dołączył(a): 5 lut 2013, o 12:34

Re: Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post8 lut 2013, o 18:43

Wynagrodzenie kosztorysowe:
Ustala się je na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Wskazane w nim rodzaje i ilości planowanych nakładów wynikają z tzw. przedmiaru nakładów, ustalonego odrębnie dla każdego ich rodzaju. Poszczególnym pozycjom nakładów odpowiadają z góry przyjęte koszty jednostkowe. Suma wynikająca z przemnożenia ilości przewidywanych nakładów przez ich koszty jednostkowe wskazuje na ogólną kwotę wynagrodzenia określonego w umowie. Jest to forma wynagrodzenia, która powala zwiększyć kwotę świadczenia określoną w umowie. Dopuszcza bowiem tzw. roboty dodatkowe.
W przypadku wynagrodzenia kosztorysowego zmiana wynagrodzenia, wynikająca z zatwierdzonego kosztorysu powykonawczego, powinna być określona aneksem do umowy. W żadnym wypadku nie można wtedy mówić z tego tytułu o zmianie wynagrodzenia w oparciu o faktycznie wykonane jednostki przedmiarowe jako o robocie dodatkowej.
Wynagrodzenie kosztorysowe, określone w ofercie przetargowej, zawsze będzie miało charakter wstępny, orientacyjny. Wykonawca realizując robotę budowlaną prowadzi księgę obmiarów. Całościowe, końcowe wynagrodzenie wykonawcy ustala się za pomocą kosztorysu powykonawczego za wykonane i odebrane roboty.
Offline
Avatar użytkownika

Kate34

 • Posty: 8
 • Dołączył(a): 4 gru 2012, o 10:49

Re: Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post9 lut 2013, o 09:46

Jedną z cech rozliczenia kosztorysowego jest zapłacenie za faktycznie wykonany zakres robót. Czyli w twoim przypadku wykonał więcej to za tyle płacisz mimo że pierwotnie miało być mniej. De facto nie wykonałeś dodatkowych robót tylko tą samą. Na etapie wyliczania przed realizacją jest trudno dokładnie (co do centymetra) podać zakres robót. Z drugiej strony w przypadku dużych różnic możesz być narażony na zarzut złego przygotowania dokumentacji i wykonania obmiarów, a co za tym idzie złego oszacowania.
Offline
Avatar użytkownika

DamA

 • Posty: 25
 • Dołączył(a): 14 gru 2012, o 14:28

Re: Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post10 lut 2013, o 17:19

A czy zapisy na temat rozliczenia kosztorysowego znajdowały się w umowie podstawowej? Jeżeli tak, to nie widzę problemu i w ogóle zrezygnowałabym z aneksu, rozliczając roboty na podstawie kosztorysu powykonawczego zgodnie z umowa podstawową.
"Rozliczenie robót nastąpi fakturą wystawioną na podstawie, podpisanego przez Zamawiającego bezusterkowego protokołu odbioru końcowego i zatwierdzonego kosztorysu powykonawczego sporządzonego w oparciu o faktyczne obmiary wykonanych robót oraz normy, ceny i narzuty zastosowane w kosztorysie ofertowym" - według mnie taki zapis w umowie podstawowej odpowiednio reguluje sprawę rozliczenia kosztorysowego.
Offline
Avatar użytkownika

Versus

Administrator

 • Posty: 49
 • Dołączył(a): 29 lis 2012, o 21:55

Re: Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post14 lut 2013, o 09:19

Tak jak napisali poprzednicy. To co wykracza poza kosztorys ofertowy rozlicza się ostatecznie w kosztorysie powykonawczym. Nie można tego nazwać robotami dodatkowymi gdyż jest to termin zarezerwowany w ustawie dla innej sytuacji. Co do kwestii stricte formalnej jak ubrać ten stan rzeczy w dokumenty. W głównej mierze zależy to od zapisów umownych. Można tak skonstruować umowę aby na etapie rozliczenia robót nie było konieczności jej aneksowania.
Offline

KrzysNEV

 • Posty: 5
 • Dołączył(a): 21 gru 2012, o 11:44

Re: Rozliczenie robót budowlanych kosztorysem powykonawczym

Post13 wrz 2013, o 19:29

Ech dziwne te przepisy ale dziękuje za info.

Powrót do Umowy w zamówieniach publicznych oraz ich realizacjaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron